Jak warzymy piwo

proces_warzenia_-_schemat_nowy.png

jak warzymy nasze piwo ?

Proces warzenia naszego piwa zaczynamy od zmielenia ziarna słodu w ilościach i rodzaju zgodnym z recepturą. Kolejnymi etapami są:

Zacieranie

Zmielony słód mieszamy z wodą i przetrzymujemy w określonych temperaturach aby enzymy zawarte w ziarnie rozłożyły skrobię i białko do cukrów prostych i aminokwasów
 

Filtracja zacieru

W kadzi filtracyjnej oddzielamy brzeczkę od stałych pozostałości zmielonego ziarna
 

Gotowanie brzeczki – warzenie

Do klarownej brzeczki dodajemy  dwukrotnie granulat chmielowy i doprowadzamy ja do wrzenia. Teraz wszystkie substancje zawarte w chmielu przechodzą do brzeczki i będą decydować o goryczce i aromacie piwa.
 

Fermentacja

Odpowiednio schłodzoną i natlenioną brzeczkę kierujemy do tanku fermentacyjnego, dodajemy drożdże i zaczynamy fermentację. Teraz drożdże zamieniają cukier zawarty w brzeczce na alkohol i dwutlenek węgla.

Dojrzewanie

Młode piwo po zakończonej fermentacji schładzamy do 2oC i pozostawiamy do leżakowania. W trakcie tego procesu dochodzi do wytworzenia charakterystycznego aromatu smakowo-zapachowego. Piwo nabiera właściwego smaku i aromatu. Jeżeli zdecydujemy , że jest już godne ust naszych klientów przesyłamy je do tanków wyszynkowych, a z nich bezpośrednio do kufla.